Maska:

Maskované slovo

Dalším poměrně silným a užitečným nástrojem je Maska. Pomocí této funkce dokážete udělat výřez nějakého objektu.

Otevřete si nový dokument. Doprostřed scény vložte nějaký text. V tomto případě bude efektivnější, když bude kratší, ale o to větší. Tuto vrstvu poté nějak vhodně pojmenujte, třeba "text". Poté, do druhé vrstvy s názvem "maska" (která musí být nad vrstvou "text"), nakreslete kruh, který umístěte kousek nalevo od textu. Tento kruh by měl mít výšku přibližně stejnou jako text.

Vytvořte motion tween, klíčový snímek vložte tak na padesátý snímek a přesuňte zde kruh napravo od textu. Další keyframe vložte na stý snímek a přesuňte kruh zpět na místo, kde začínal.

Do stejného framu ve vrstvě "text" pak vložte snímek, aby text zůstal na scéně přítomen po celou dobu běhu vaší animace.

Když teď spustíte animaci, kruh se pouze přesune z levé strany do pravé a zpět a cestou bude překrývat text. Nic zvláštního. Jak ale udělat, aby byl text celou dobu skrytý a byl vidět pouze když přes něj přejede kruh? Pomůže nám Maska.

Klikněte tedy pravým tlačítkem na vrstvu "maska" a vyberte položku "Mask". Obě vrstvy se poněkud změní, zamknou se a nepůjdou vidět. Pokud se tak stalo, je vše v naprostém pořádku.

Nyní už jen spusťte animaci a uvidíte výsledek. Text je vidět pouze v místech, kudy zrovna prochází kruh. Všimněte si, že barva kruhu vůbec neovlivní barvu výsledného textu.

Maska samozřejmě funguje i pro statické objekty, které se nehýbou. Můžete takto udělat např. efektivní výřez obrázku.
stáhnout zdrojový soubor

Text mizející do ztracena

Další hezký příklad na masku je text mizející do ztracena.

Nejprve nakreslete obdélník, který obarvěte tak, aby se nahoře a dole ztrácel do ztracena, respektive z černé barvy do bílé. Nejdříve tedy navolte v Color Mixer způsob Linear a přidejte nejméně další dva posuvníky kousek od těch krajních. Krajní pak budou bílé a ty, které jste vytvořily, černé. Pak už jen použijte plechovku a nastavte směr přechodu, tj. zvrchu dolů (vemte plechovku, klikněte na obdélník a táhněte dolů).

Až to budete mít hotové, vytvořte další vrstvu a vytvořte textové pole, do něhož vložte nějaký mírně obsáhlejší text (alespoň tři, čtyři řádky). Textové pole umístěte pod obarvený čtverec a vytvořte motion tween ve vrstvě s textem. Klíčový snímek pak umístěte docela daleko, ať stíháte číst text.

Na posledním snímku posuňte textové pole nad čtverec. Pokud se vrstva s textem nenachází nad vrstvou s obdélníkem, učiňte tak. Teď už jen zbývá proměnit vrstvu s textem v masku. Opět klikněte pravým tlačítkem na tuto vrstvu a použijte Mask. Nyní je vše hotovo a stačí se již jen podívat na výsledek.

stáhnout zdroják
další téma - Shape tweening

hlavní stránka # o tento web se stará Lukáš Havrlant # lukas.havrlant@gmail.com